Poměrně nedávno jsem řešila se svou kamarádkou otázku mytí. Tahle kamarádka je totiž přesně typ kámošky, se kterou můžete probírat i dost intimní věci a není vám přitom trapně.
Otázka tehdy zněla, zda mi přijde normální, že jistá dospívající dívka při sprchování nepoužívá shower gel. Moje odpověď ji celkem odzbrojila, protože jsem přiznala, že já ho dost často taky nepoužívám. Ani shower gel, ani body loation ani nic. Vystačím si s tuhým mýdlem na umyvadle a šamponem na vlasy. Sprcháč mám jen na ty chvíle, kdy si chci dopřát trochu aromaterapie. Nějak totiž odedávna tuším, že kromě hezké vůně v koupelně mi tenhle přípravek nic moc navíc nepřinese, zdravou pokožku už vůbec ne.
Body loation nepoužívám nikdy – je to pro mě zbytečná práce navíc, suchou kůží netrpím (možná právě díky tomu, že to nepoužívám). A trochu podobný odstup si držím i od všech dalších možných krémíků – ano, většinou si jednou denně na sebe plácnu něco hydratačního, ale že by mě to mělo nějak zásadně omladit, tomu nevěřím.
Od těhotenství navíc nepoužívám ani žádný parfém – prostě ho na sobě nesnesu.
No a pak mi přišla do ruky knížka kanadské autorky dermatoložky Sandry Skotnicki o tom, čím vším kůži škodíme. A ejhle – nabádá nás k tomu se méně mýt (je to Kanaďanka, takže méně znamená ne více než jednou denně a ne déle než 15 minut…) a sprchový gel používat buď vůbec, nebo jen na určité partie… Celkově se snaží vést čtenáře k tomu, aby používal pokud možno co nejméně kosmetických produktů (at‘ už přírodních nebo “chemických”), na co nejmenší část těla. Zajímavé je také to, že uvádí, že mezi největší alergeny a “dráždiče” patří vůně. Zaujala mě i informace, která je logická, jen mě to dříve nenapadlo: i lak na nehty vám může způsobit vyrážku na obličeji. Jak? Protože se těmi nalakovanými nehty obličeje velmi často mimoděk dotýkáte! A obdobně to funguje se šampóny, parfémy, aviváží…
Společně s nedávno shlédnutým rozhovorem s Barbarou Paldus, zakladatelkou kosmetické firmy Codex Labs, ve kterém uváděla, že je možné, že některé látky obsažené v dermokosmetice mohou způsobovat např. ADHD a další neurologické obtíže u dětí (přenosem přes matku při embryonálním vývoji), budu nadále ráda “za prase”, co nepoužívá každý den sprcháč a neplácá na sebe dvacet různých krémíků a mejkapíčků.
Tímto nechci nikoho nabádat k tomu, aby se už nikdy ničím nenamydlil – jen jsem, i na základě výše zmíněného rozhovoru s kamarádkou, chtěla nabídnout jiný pohled na “hygienické” návyky. Prostě trocha osvěty, chápete 🙂